Kamieniołom w Nasiłowie

Andrzej Szymkowiak, Wojciech Brochwicz-Lewiński, Dominika Mierzwa
Łączy nas geologia i nie tylko...
Kazimierz Dolny - Nasiłów
Spacerując nad Wisłą w Kazimierzu Dolnym, łatwo zauważyć nieczynny kamieniołom po drugiej stronie rzeki.
Bladożółte skały tonące w zieleni wyglądają bardzo ładnie. Robią jednak wrażenie dopiero wtedy,
gdy podejdziemy do nich bliąej. Warto więc przeprawić się promem na drugi brzeg Wisły.
Mowa o kamieniołomie kredowych skał wapienno-krzemionkowych (opok) w Nasiłowie, który jest jednym z najpiękniejszych obiektów geoturystycznych tutejszych okolic (7 km od Puław, lewy brzeg Wisły).
Obserwacje zaczynamy od szarożółtych skał odsłaniających się mniej więcej na poziomie Wisły (opoki - mastrycht, górna kreda). Występują tam liczne skamieniałości, np. małże, belemnity, ramienionogi, amonity, łodziki czy gąbki. Czasem można natrafić na kolekcjonerskie rarytasy, np. zęby rekina.
Opoki przechodzą stopniowo w cienką warstwę wapieni, skał podobnego koloru, ale wyraźnie twardszych. Zauważyć w nich można nieregularne rurkowate formy - to najprawdopodobniej nory utworzone przez raki. Wyżej widać warstwy piaskowca z rdzawobrunatnymi warstwami. Mniej więcej w tym miejscu przebiega GRANICA ER MEZOZOICZNEJ I KENOZOICZNEJ.
Dalsza część odsłonięcia to w potocznym określeniu „siwak", czyli szare lub jasnoszare gezy - skały wapienno-krzemionkowe podobne składem do opok. Ponieważ to już era kenozoiczna, znajdziemy tu inne skamieniałości, np. małże, ślimaki czy jeżowce.

Nasiłów znany jest ze swej wyjątkowości wśród europejskich geologów, dlatego napotkany tu obcokrajowiec z plecakiem i młotkiem to ostatnio nie rzadkość.
Raj dla miłośników fotografii!
Polecamy!
Przedsięwzięcie realizowane przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy w ramach projektu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Geologiczno - górniczo - środowiskowe warunki utworzenia Geoparku Małopolski Przełom Wisły (od Zawichostu do Puław) nr 21.3111.0010.00.8

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>