Z. Mitosek Sędzina

(fragment Pelargonii)

SĘDZINA
Ojciec wyjechał, dom stoi pusty, w długie zimne wieczory chodzimy do ciotki na kominki. Często jest tam sędzina, gruba, z czarnym kokiem, w okularach ze złotymi ramkami. Jej mąż siedzi z wujkiem w więzieniu, ciotka przeklina: ci cholerni komuniści, złodzieje, bandyci. A stryja Władka, przedwojennego policjanta, zabili w Katyniu. Nic nie rozumiem, wiem, że komunizm to Katyń i więzienia. Jak to połączyć z dziadkiem Stalinem, który daje na gwiazdkę cukierki.? Matka rozmawia, ja z Jasiem i Stasiem huśtam się w wielkiej izbie. Puszczamy bańki mydlane, opowiadamy o czarownicach. Stasio mówi: one są takie jak ta sędzina.
Wychodzimy, ciemna noc, czeka nas dom wielki i zimny. A sędzina pyta: nie boi się pani wracać z tym dzieckiem, a jeśli na progu czeka na was bandyta? Matka się śmieje. Bandyta? Przecież oni wszystkich pozamykali, bandytów też. 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>