T.Michalak O barwnym filmie z czasów wojny

Tadeusz Michalak
Uwagi do barwnego filmu z Kazimierza, Dęblina i Puław, nakręconego przez Niemców w czasie
II wojny światowej.
obejrzyj...
Na początku filmu pokazuje się Wisła oglądana z pociągu przemierzającego kolejowy most w Dęblinie. Bujna zieleń i wysoki stan wody w rzece pozwalają przypuszczać, że jest koniec czerwca albo początek lipca. Późniejsze fragmenty wskazują, że dzieje się to w 1940 roku.
Pociąg wiezie niemieckich żołnierzy. Jedzie od strony Radomia. Bardzo możliwe, iż podróż skończyli w Dęblinie, a do Kazimierza przyjechali ciężarówkami. Migawkowo pokazany jest stalowy most w Puławach i drogowy wjazd na ten most. Kilka ujęć poświęcono też częściowo zniszczonemu żelbetowemu mostowi, który znajduje się w trudnej do zidentyfikowania miejscowości.
Dalsza częś filmu poświęcona jest tylko Kazimierzowi. Otwiera ją widok szkoły przy ul. Lubelskiej. Szkoła zaprojektowana w latach 20 - tych przez Karola Sicińskiego, to monumentalna, nieotynkowana wtedy kamienno - ceglana budowla.
Gmach szkoły pokazany od strony miasteczka. Widać, że nie istnieje już kamienny mur oddzielający teren szkoły od starego cmentarza żydowskiego. Na zdjęciach obszar cmentarza jest rozkopany i splantowany.
Dalsze zdjęcia pokazują żołnierzy niemieckich zwiedzających miasteczko. Widać kamienice przybyłowskie, basztę, zamek, tyły Kamienicy Gdańskiej, fragment podwórka przy dawnym dworze cadyka..
Operator skwapliwie unika pokazywania mieszkańców. Przypuszczam, że film ten mógł być nakręcony dla celów propagandowych. Może o tym świadczyć ujęcie z kobietami i bukietem kwiatów.
Zupełnie inny Kazimierz pokazują wykonane w tym samym czasie czarno - białe fotografie wykonane przez stacjonujących w Kazimierzu albo w Bochotnicy Niemców. Widać na nich nie tylko wojsko, ale i mieszkańców Kazimierza. Pokazano targ na rynku, pogrzeb, Wisłę i statek, a przede wszystkim kazimierskich Żydów, jeszcze nie zamkniętych w getcie, ale już z opaskami na rękawach.
Fotografie te kilka lat temu pokazały się na Allegro, ale ceny poszczególnych egzemplarzy przekraczały pięćset złotych i zostałem przelicytowany.
Końcowa część filmu oprócz musztry pokazuje intensywne prace ziemne. Bez trudu można określić, że miejscem tych prac jest Stary Kierkut przy Lubelskiej. Widać jedynie mur otaczający cmentarz. Nie widać macew, gdyż wcześniej zostały użyte jako bruk na podwórzu magistratu, klasztoru i domu burmistrza. Prace prowadzone są szerokim frontem. Teren formowany w regularne tarasy. Pracują żołnierze i chyba jakieś jednostki pozamilitarne.
Zastanawiam się, czy w ogóle ma sens dochodzenie, jakie niemieckie formacje przebywały wtedy w Kazimierzu. Dla mnie byli to przede wszystkim okupanci zabijający ludzi i niszczący naszą ziemię.
Dewastacja kazimierskiego kierkuta dokonana przez Niemców miała dla nich aspekt ideologiczny i praktyczny. Ideologią było niszczenie miejsca świętego dla Żydów, jakim jest miejsce ich spoczynku. A cel praktyczny to przygotowanie terenu dla zbudowania obozu wojskowego, w którym skoszarowani byli żołnierze w oczekiwaniu na czerwiec 1941 roku, kiedy to okupanci ruszyli na Związek Sowiecki.
Nie wiem, jak wyglądał ten teren po ustawieniu baraków zbudowanych z drewnianych elementów prefabrykowanych. Przypuszczam, że w dolnej części stały co najmniej cztery baraki.
Od dawnego mieszkańca ul. Lubelskiej, Pana Kowalskiego, który wyprowadził się do Gorzowa Wielkopolskiego dowiedziałem się, że na największym górnym tarasie znajdowała się kantyna. Niektórzy chłopcy z Kazimierza prowadzili z żołnierzami handel wymienny. Niemców najbardziej interesowało prawdziwe masło, za które dawali czekoladę i pomarańcze.
Obok kazimierskiego zgrupowania podobne znajdowało się na błoniach w Bochotnicy. Jak już pisałem, obydwa obozy zostały zdemontowane po ataku na wschód. Z kazimierskiego został tylko szalet, który do 57 roku służył szkole, i w którym moi starsi koledzy utopili kiedyś wykradziony dziennik lekcyjny.
Źródłlo filmu: bagnowka.com

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>