wKazimierzuDolnym.pl

Sztetl

Adolf Rudnicki
Sto jeden I. Lato.

Fragment opowieści o "miasteczku", jak Autor nazywa Kazimierz. Nic już z tego nie zostało, więc i nam nie pozostaje nic, jak tylko Go zacytować: "Ponowne przeczytanie "Lata" pocieszyło mnie. (...)... na tyle, na ile może pocieszyć mała świeczka pamięci.".

varia

Rebeka
tango przedwojenne

Sł. Andrzej Włast, muz. Zygmunt Białostocki,

varia

Żydowskie kozy
Opowieść śp. Pani Wisi

Szkoda, że to tekst pisany. Narracja Pani Wisi z wyraźnymi akcentami, pięknym, obrazowym językiem i głębokim tembrem jest niemożliwa do odtworzenia. Nie słowami. Minęło tyle lat, a ja ciągle słyszę ciemną barwę i niskie rejestry. I prawdziwe fabuły.

opowieści

Yidl mitn Fidl
Przekład artykułu Stevena Lasky'ego

Molly Picon tak wspomina dziesięć dni spędzonych w Kazimierzu podczas kręcenia "Yidl": "Nigdy nie widziałem takiej nędzy - rynsztoków, rozklekotanych drewnianych domów powyginanych w fantastyczne kształty i tak niewiarygodnie obdartych ludzi.

opowieści

Henryk Rabinowicz
(ok. 1900 Warszawa – 1942 Treblinka). Artysta malarz.

Bywał w Kazimierzu. Malował Kazimierz. Miał przed sobą obiecującą przyszłość - miał ją do 1942 roku. Zabili go w Treblince. Zabili wszystko, co miał jeszcze zrobić.

postacie

Chaim Goldberg

Chaim Goldberg urodził się 20 marca 1917 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Jego twórczość malarska i rzeźbiarska przyniosła mu sławę za granicą.

postacie