Krwawa Środa w Kazimierzu i na Powiślu

Jan Czarnecki, aresztowany w Rogowie 18 listopada 1942r., zginął w Oświęcimiu
18 listopada 1942 r. to straszny dzień dla mieszkańców Kazimierza i okolicznych miejscowości.

Poprzedniego wieczora, idąc spać, nikt się nie spodziewał, że rano, jeszcze po ciemku, zostanie wywleczony z łóżka. Żadnej chyba kobiecie nie przyśnił się czarny sen o tym, że za parę godzin mąż, syn, brat albo ukochany będzie stał z rękami w górze, szturchany kolbą karabinu, czekając z innymi na wywózkę, może na śmierć. Nikt nie wie, co będzie dalej.

Od świtu trwają aresztowania. Każdy spodziewa się najgorszego...

Krwawa Środa to największa z terrorystyczno - represyjnych akcji niemieckich na naszym terenie.
Skierowana przeciw ruchowi oporu, i de facto też - ludności cywilnej.
Masowa obławy rozpoczęta we środę 18 listopada 1942 r., w niektórych miejscowościach trwała do 24 listopada.
Połączona była z pacyfikacjami i egzekucjami polskiej ludności.

Akcję przeprowadzili okupanci w odwet za prowadzoną na tym terenie w 1942 zintensyfikowaną działalność polskiego ruchu oporu, zwłaszcza organizacji podziemnej Kadra Bezpieczeństwa, wywodzącej się z ZWZ - AK.

W wyniku aresztowań, połączonych często z pacyfikacjami i związanych z nimi represjami wobec mieszkańców, śmierć na miejscu poniosło co najmniej 160 osób, na Zamku w Lublinie uwięziono ponad 300 osób.
Co najmniej 187 z nich trafiło w grudniu 1942 r. do KL Auschwitz.
Końca wojny w różnych obozach w Niemczech doczekały 44 osoby.

Koszmar 18 listopada, zwanego odtąd Krwawą Środą dotknął mieszkańców: Kazimierza, Bochotnicy, Cholewianki, Jeziorszczyzny, Witoszyna, Helenówki, Rzeczycy, Parchatki, Pożoga, Rogowa, Włostowic i Zbędowic.

Niejednego rozstrzelano na miejscu. Innych załadowano do samochodów i wywieziono, m.in. do słynącego sławą grozy więzienia w lubelskim Zamku. Był to punkt zborny, do którego przenoszono więźniów z innych aresztów, m. in. w Kazimierzu.
Wielu osób poddano wtedy bestialskim torturom, badaniom i przesłuchaniom.
*
Do transportu formowanego 4 grudnia 1942 r. w więzieniu na Zamku,
z przeznaczeniem do wywiezienia do KL Auschwitz, dołączono i pojmanych w Krwawą Środę.
Pierwsi przyjechali transportem z 5 grudnia 1942 r.

Ok. g. 6 rano w Auschwitz rozpoczęto ich rejestrację, w pierwszych dniach stycznia 1943 większość została sfotografowana. Byli wśród nich przedstawiciele inteligencji, nauczyciele, lekarze, urzędnicy, brat zakonny o imieniu Ambroży (Stanisław Podemski ur. 1908 r. koło Łodzi, przeniesiony do Gross-Rosen, następnie do Sachsenhausen, wyzwolenie zastało go w Dachau), robotnicy i chłopi.
Więźniów wciągnięto do ewidencji i obozowej - beznadziejnej często - walki o przetrwanie każdej kolejnej godziny.

11 stycznia 1943 r. w czasie apelu wyczytano 11 więźniów z tego transportu i do końca stycznia wszyscy oni zostali rozstrzelani pod Ścianą Straceń na podwórzu bloku 11. Przypuszczalnie zginęli wtedy i inni więźniowie z tego transportu, ale daty ich śmierci rozpisano na późniejsze dni.
*
Jan Czarnecki (stoi w drugim rzędzie, drugi z prawej) z najbliższą rodziną w 1939 r., w Kazimierzu Dolnym, gdzie mieszkaj do wybuchu wojny.
Trzecia z lewej - jego żona Teodozja; córka Elżbieta, trzymana na kolanach babki Antoniny Czarneckiej, obok siedzi ojciec Jana - Michał.
Pomiędzy Janem a jego żoną stoi chłopiec - Julian Czamota, za którego Jan Czarnecki zgłosił się podczas aresztowania mężczyzn w Rogowie.
*
18 listopada w Rogowie trwają aresztowania. Niemcy wpadają do domów, łamaną polszczyzną wyczytują z listy nazwiska.
Jan Czarnecki słyszy, że wzywają Juliana Czarnotę.
Julek, jego siostrzeniec, ma dopiero 18 lat!
Jan zgłosił się sam, na ochotnika, w zamian za Julka.
Jan Czarnecki, od dn. 5 grudnia 1942 r. nr. obozowy 80073, aresztowany 18 listopada w Rogowie zginął 20 stycznia 1943 r.
Miał 34 lata.
Jako przyczynę śmierci wpisano „niewydolność mięśnia sercowego".
...
(foto: Ksi ęga Pamięci, PMA-B w Oświęcimiu)

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>