Koza Pani Peli

Przed warsztatem. Panowie Hemperek i Pepłowski
W Organistówce, w pomieszczeniach dzisiejszego zakładu fotograficznego Państwa Bakinowskich, znajdował się przed laty warsztat ślusarski Pana Bogdana Hemperka. Był on instruktorem w zawodówce, a w ramach świadczonych usług spawał bramy i kraty, robił piece do centralnego ogrzewania i temu podobne rzeczy. W warsztacie przy Puławskiej pracował sam, ale samotny bywał rzadko, bowiem cechowały go wesołość, bezpośredniość i życzliwość. Śmiał się szczerze i głośno; jego syn śmieje się tak samo.
Pana Bogdana bezustannie odwiedzali koledzy, między innymi p. Benek Boberski, p. Kajak, p. Ziarnicki i mój Tata, Zbyszek Gałuszewski.
Kilka domów dalej mieszkała Pani Pelagia Księska, zapamiętana przeze mnie z racji rudych włosów po trwałej ondulacji oraz złotych, wiszących, kwadratowych kolczyków. Kiedy ruszała głową, kolczyki te kołysały się w jej uszach, a ja myślałam, że to musi okropnie boleć. Aha, i jeszcze kolczyki miały rżnięcia w złocie po przekątnej.
Pani Pela hodowała kozę. Dziś nie dojdziemy już, który z panów był pomysłodawcą, wiem jednak na pewno, że mój Tata brał czynny udział w łapaniu kozy. Potem panowie farbą pomalowali zwirzęciu łeb na czerwono, po czym wrócili kozie wolność. Ruszyła z kopytka do swoich opłotków, podobno wyrwała jak strzała.
Na jej widok Pani Pela wrzeszczała wniebogłosy w przeświadczeniu, że kozie oberżnięto łeb. Zorientowała się po ładnej chwili, że zwierzę jest nie nadszarpnięte zdrowotnie i zaczęła lament:
- Laboga, co ony zrobiły moi kozie!!!!!!
Nie przypuszczała, kto się dopuścił czynu, nie podejrzewała nikogo o ten figiel, a ci, co go spłatali, kulali się ze śmiechu w warsztacie Pana Hemperka. Tata opowiadając tę historię, po latach jeszcze śmiał się tak, że trząsł mu się brzuch.
ul. Puławska, p. Pepłowski
bg

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>