Fotografie Stefana Kurzawińskiego

fot.: Brulion Kazimierski (bal w Kuncewiczowce, maj 2001 r.)

Stefan Kurzawiński - od klikunastu lat kazimierzak z wyboru.
Absolwent Politechniki Warszawskiej.
Swą nieodwzajemnioną miłość do malarstwa przelał na obiektyw aparatu fotograficznego.
Fotografie traktuje - jak sam mówi - po malarsku. Dostrzega piękno tam , gdzie go na pierwszy rzut oka nie ma. Dokumentuje ten Kazimierz, który powoli już odchodzi, a także ludzi, tak charakterystycznych dla tego miasteczka.
Swoje prace prezentował na wystawach w Polsce i zagranicą.
Jest członkien Kazimierskiej Konfraterni Sztuki.
Wystawa i sprzedaż fotografii Stefana Kurzawińskiego - od 12.01. do 28.02.2013. w sali konferencyjnej SARP przy Rynku.
Dochód ze sprzedaży przeznaczony na wsparcie finansowe ciężko chorego autora zdjęć.*
ew
*
Pan Stefan zmarł 3 lutego 2013 roku.

Grzegorz Józefczuk tak pisał w Brulionie Kazimierskim o jedenj z wystaw fotograficznych Stefana Kurzawińskiego:

"Stefan Kurzawiński udowodnił, że fotografowanie przy pomocy elektroniki może być i twórcze, i ... ludzkie.

Na wystawę fotografii Stefana Kurzawińskiego składają się wyłącznie portrety osób mniej lub bardziej związanych z Kazimierzem Dolnym, mieszkańców, artystów, bywalców. Wszechobecna, także w fotografii, elektronika bywa często odbierana jako narzędzie manipulowania obrazem, służące kreowaniu w nim nowych sfer znaczeń, lecz zarazem - deprecjonujące "naturalność" emocjonalnej warstwy dzieła.
Być może wszystko zależy od autora, bo wystawa w kazimierskiej galerii zaprzecza temu poglądowi. Stefan Kurzawiński nie ukrywa w eksponowanych portretach, iż stosuje elektronikę, lecz "elektroniczne ziarno" i elektroniczne sztuczki podporządkował plastycznej i psychologicznej idei obrazu. Urzeka dbałość o formę,
o kompozycję kadru, o rozłożenie kolorów i świateł, stwarzanie iluzji przestrzeni. Widać swobodę w posługiwaniu się technikami wywodzącymi się z fotografii tradycyjnej, w zmiękczeniu, wzmacnianiu czy maskowaniu obrazu, w operowaniu ziarnem czy stosowaniu izohelii. Zaskakuje światło tych fotografii, światło magiczne, jakby było ono zewsząd i znikąd. Swoboda i świadomość formy oraz techniki przywodzi na myśl porównanie do malarstwa - te fotografie są po prostu zaskakująco malarskie. Owa malarskość ma też taki wymiar, iż o dziwo żadna reprodukcja nie oddaje oryginału.
Zabiegi techniczne artysta zastosował nie dla zabawy, lecz aby stworzyć wyraźne, acz delikatnie kreślone psychologiczne wizerunki portretowanych postaci. Błysk oka, jego skupienie albo zasmucenie, podkreślenie detali twarzy albo rozedrganie jej owalu, kolor szalika - różnie budowana jest emocjonalność obrazu. Tytułu "Portret nieobiektywny" nie należy traktować jako zwolnienia autora od odpowiedzialności za prawdziwość takich wizerunków. Portrety zawsze są nieobiektywne, niemniej -
zawsze w jakiś sposób prawdziwe. "
Brulion Kazimierski, wiosna - lato 2002, nr. 3

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>