Film Kazimierz Wielki

„Kazimierz Wielki" to polski film historyczny z 1975 roku, którego kinowa premiera odbyła się 9 marca 1976 r.
Fabularna, oparta na faktach i zapisach historycznych biografia króla Kazimierza Wielkiego - najwybitniejszego z Piastów, do którego miasto Kazimierz Dolny żywi szczególny sentyment.
Według legendy (uroczej, lecz nie potwierdzonej historią) to właśnie ów kochliwy król o żywym umyśle, nieustępliwy wobec niesprawiedliwości i Polskę murowaną budujący, miasto nasze miał jakoby ustanowić.
Film Ewy i Czesława Petelskich zrobiony jest z rozmachem: wzięło w nim udział ok. 150 aktorów, kilkaset koni, tysiące rekwizytów i kilogramy kostiumów.

Mimo, a może właśnie dlatego, że pochodzi sprzed epoki cyfrowych efektów specjalnych, wydaje się wiarygodny i prawdziwy (zapewne dla dorosłego pokolenia widzów. Młodych chyba nie przekona jego surowa forma...) Świetna obsada, rzetelne przygotowanie, dobry warsztat , kostiumy Otto Axera i muzyka Jerzego Maksymiuka.

Jeśli film uda się zdobyć - warto go zobaczyć, bo daje wyobrażenie o atmosferze i czasach Kazimierza Wielkiego i naszej legendy.

Obsada:
Krzysztof Chamiec - Kazimierz III Wielki
Zofia Saretok - Cudka, kochanka Kazimierza Wielkiego
Władysław Hańcza - Jarosław Bogoria ze Skotnik, arcybiskup gnieźnieński, doradca Kazimierza Wielkiego
Wiesław Gołas - Maćko Borkowic, wojewoda poznański
Ignacy Machowski - Władysław I Łokietek, ojciec Kazimierza Wielkiego
Tadeusz Fijewski - Nanker, biskup krakowski i wrocławski
Stefan Friedmann - Sulisław, sługa Kazimierza Wielkiego
Barbara Wrzesińska - Elżbieta Łokietkówna, siostra Kazimierza Wielkiego, żona Karola Roberta, króla Węgier
Leon Niemczyk - Karol Robert, król Węgier
Michał Pluciński - Jan Luksemburski, król Czech
i inni


bożena gałuszewska kazimierz dolny

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>