DWA BRZEGI - Lekcje kina

Dwa Brzegi to przede wszystkim spotkanie! Cykl „Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego" ma charakter bardzo bliskich, nieformalnych rozmów publiczności z artystami. Twórcy w osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze zawodowej. Ze spotkań wyłaniają się nie tylko portrety mistrzów, ale też bardzo ciekawe dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.

W tym roku zaproszenie do „Lekcji kina" przyjęli Lech Majewski (na Dwóch Brzegach zapraszamy na retrospektywę jego twórczości), Jan Hrebejk (jego najnowszy film Czeski błąd będzie miał polską premierę podczas zamknięcia festiwalu), Filip Bajon (prozaik, scenarzysta oraz reżyser filmowy i teatralny, dziekan Wydziału Reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej ), Krzysztof Zanussi (jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina, członek Europejskiej Akademii Filmowej). Zapraszamy też na specjalną „Lekcję...", której bohaterem będzie postać legenda - Jerzy Stefan Stawiński. Był jednym z najwybitniejszych scenarzystów, współtwórcą najlepszych filmów w historii polskiego kina wśród nich: Człowiek na torze, Eroica, Zezowate szczęście Andrzeja Munka ( ten ostatni pokażemy w kinie Mosquito na Wiśle w dniu „Lekcji kina", 3 sierpnia ) oraz Kanału Andrzeja Wajdy. Spotkanie z J.S Stawińskim to zapis ostatniego bodaj wywiadu jakiego udzielił. Było to w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej .

„Lekcja kina" ma już festiwalowe tradycje. Na „filmową spowiedź" podczas poprzednich edycji zgodzili się m.in.: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir Idziak i Piotr Szulkin. Od 2009 roku cykl jest rejestrowany, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.
W cyklu „ I Bóg stworzył aktora" w tym roku zaprezentujemy kolejną złożoną osobowość - Jerzego Stuhra. Oprócz najciekawszych kreacji filmowych na DWÓCH BRZEGACH będzie jedyna szansa, by zobaczyć reaktywowany monodram „KONTRABASISTA" w jego wykonaniu. Tekst autorstwa Patricka Süskinda od lat przyciąga do teatrów rzesze widzów. Widziała go publiczność w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Austrii, Włoszech! 6 sierpnia - 25 lat od premiery - monodram zobaczy również publiczność na DWÓCH BRZEGACH.

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>