Chleb z duszą i soczewicą


Kolejność nie przypadkowa - najpierw dusza, pasja, serce, a dopiero później archeologia doświadczalna, przez którą trafiliśmy do kuchni i spiżarni Słowian sprzed ponad 1000 lat. Naszymi przewodnikami po podróży w czasie są Hanna i Paweł Lisowie, autorzy książki „Kuchnia Słowian" - świeżej pozycji wydawnictwa Libron.
Hanna i Paweł Lisowie
On - archeolog, ona - bibliotekarz, a rzecz dzieje się w Kuncewiczówce, gdzie książka jest oficjalnie prezentowana 21 listopada 2009r.
Podczas spotkania, Pani Wanda Konopińska - Michalakowa podkreśla, iż miejsce jest nie bez znaczenia, bo Dom Kuncewiczów jest domem literatury i sztuki, a prezentowana książka ma wiele wspólnego i z jednym, i z drugim.
O tym akurat mieliśmy okazję się przekonać a) czytając rzeczoną książkę, b) uczestnicząc w warsztatach archeologii doświadczalnej i obserwując PP. Lisów przy pracy.
Ewa Wolna (prywatnie siostra Pawła) podkreśliła, że u nas przeważnie promuje się twórczość z zewnątrz, rzadko bohaterami spotkań autorskich w Kazimierzu bywają Kazimierzacy. Poczuliśmy się dumni, że mamy naszych Autorów, że mogliśmy patrzeć im na ręce w Żmijowiskach, gdy solili ryby i że dane nam było w zdumieniu przekonywać się na własne oczy, że na suszącym się w słońcu, solonym mięsie, mucha nie siada.

Hania i Paweł opowiadali baśń o barszczu, amarantusie, kaszy i dzikim zielu. A my słuchaliśmy jak podania o przodkach i zaczynaliśmy rozumieć, czemu Polacy lubią kiszoną kapustę. Zważywszy na fakt uświadomiony nam przez Autorów, że gusta smakowe zapisane są w genach i że się je dziedziczy, przyszło nam docenić własny wkład w ciągłość historii smaku. Jesteśmy bowiem prawdopodobnie ostatnim pokoleniem nie obarczonym uzależnieniem od „umami" - nowo zarejestrowanego smaku glutaminianu sodu, do którego przywykły już nasze dzieci. Zatem niemalże w poczuciu misji nakarmiliśmy je chlebem z soczewicą i serem w ziołach, którymi to - własnoręcznie i zgodnie z pradawną recepturą wyczarowanymi przysmakami - poczęstowali nas Autorzy. Hania mówiła, że czasem, sypiąc zioła do parującego kociołka, czuje się jak czarownica. Coś w tym jest. Chleb z soczewicą i skibką duszy smakowicie nas oczarował. Uwarzone to wszystko w bardzo gęstym, lecz zadziwiająco lekkostrawnym naukowym sosie, dlatego bardzo zachęcamy. Skonsumowaliśmy i książkę i potrawy, i z całą odpowiedzialnością życzymy smacznego.
redakcja
*
Przepis na polewkę piwną:
1 litr piwa
1 szklanka śmietany
4 żółtka
3-4 łyżki miodu
szczypta soli
chleb razowy
Piwo gotujemy, słodzimy miodem, dodajemy szczyptę soli. Jeżeli lubimy - możemy dorzucić odrobinę dobranych według uznania ziół. Zaprawiamy śmietaną rozmąconą z żółtkami. Podajemy z pokruszonym twarogiem i chlebem.

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>