...Anioł zwiastował w Kazimierzu... - koncert

historyczny moment odsłonięcia Cudownegoi Obrazu, któremu po raz pierwszy towarzyszyły wykonane na żywo fanfary

POSŁUCHAJ ORYGINALNEGO NAGRANIA

Jeśli ktoś spodziewałby się hejnału na trąby i zadęcia w róg, oznaczyłoby to, że ów musiałby myśleć o Zwiastowaniu jak o komunikacie ogłoszonym przez tubę.
A Zwiastowanie to Tajemnica, może jedna z największych, najbardziej skrytych i mistycznych. Historia Dziewczyny, Dziewczynki raczej, bezbronnej i pokornej wobec Woli przynoszonej szeptem bezciałego Anioła.

Taka właśnie - szeptana, dyskretna i cudna jest muzyka towarzysząca odsłanianiu Obrazu Matki Bożej Kazimierskiej, skomponowana specjalnie dla kazimierskiej Marii przez wybitnego kompozytora, Michała Lorenca.

Utwór po raz pierwszy wykonany został na żywo podczas uroczystego koncertu Zwiastowania, który odbył się w niedzielę w kościele OO. Franciszkanów (czytaj...).
Muzyce towarzyszyły literackie opisy Zwiastowania w mistrzowskiej interpretacji aktora, Andrzeja Blumenfelda. Gdy ten zakończył wiersz R.M. Rilkego słowami : „A potem Anioł zaśpiewał swój śpiew", z wysokości ambony do prawdziwej Wysokości popłynęło Ave Maria Michała Lorenca, wyśpiewane anielsko przez młodziutką, obdarzoną wielkim talentem śpiewaczkę, Dorotę Niezgodę.

I zaraz potem odsłonił się Obraz, po raz pierwszy otoczony eteryczną muzyką, pachnącą białą Lilią. Zagrana przez instrumentalistów z DesOrient opowiedziała wszystko o Niewinności, Zadziwieniu, Pokorze, Zgodzie, opowiedziała nawet o lekkim wietrzyku i szemrzącej wodzie...

Pozostaliśmy w zachwycie, wzruszeni, ze łzami w oczach.
Prawdą jest to, co na koniec powiedział burmistrz Grzegorz Dunia, że oto kolejny, wybitny Człowiek pozostawia w Kazimierzu na zawsze swą artystyczną sygnaturę. Jakże piękną, dodamy...
bg

PS.
W imieniu Ojca Gwardiana oraz Organizatorów - Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym i strony www.wkazimierzudolnym.pl - wyrażamy serdeczną wdzięczność dla wszystkich, dzięki którym uroczystość mogła się odbyć i była tak piękna:

Michałowi Lorencowi
Zespołowi DesOrient, a szczególnie Pani Marcie M.,
Andrzejowi Blumenfeldowi
Dorocie Niezgodzie

Państwu Łazińskim, których restauracja "Pod Wietrzną Górą" przygotowała przyjęcie
Państwu Rusinkom,
Pani Hani za wszelką pomoc,
Panu Mariuszowi za opanowanie dźwięku i opiekę nad systemem, dzięki któremu odtąd codziennie Matce Boskiej będą grały fanfary,

...oraz wszystkim Życzliwym...

towarzyszący kompozytorowi zespół DesOrient

Andrzej Blumendeld czyta teksty o Zwiastowaniu
Dorota Niezgoda śpiewa Ave Maria Michała Lorenca

Michał Lorenc
i o. Albin Sroka - autor książki o kościele OO. Franciszkanów w Kazimierzu Dolnym i opracowania dot. Cudownego Obrazu Zwiastowania
Michał Lorenc


Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>