Aktualności w grudniu

Pani Weronika Marczuk - Pazura spotkała się z publicznością w sobotnie południe.Gdy zobaczyliśmy tę piękną, miłą Panią, wiedzieliśmy, że będzie to spotkanie niezwykłe, jak prezent pod choinką. Gościa przywitały dzieci, Pan Burmistrz Grzegorz Dunia i organizatorzy.
Pani Weronika urodziła się i wychowała na Ukrainie, nad samym Dnieprem. Nie przypadek więc to zrządził, że przeczytała właśnie rosyjską baśń "O rybaku i złotej rybce" Aleksandra Puszkina, przetłumaczoną na język polski przez Juliana Tuwima. Jak wiemy, wiersze i baśnie najpiękniej brzmią w oryginalnych językach - w tych, w których zostały stworzone. Nawet najdoskonalsze tłumaczenie nie odda nigdy do końca melodii i niuansów. A cóż dopiero rosyjski, ten język śpiewny, pełen słów - pereł, zupełnie nieprzetłumaczalnych! Nasz Gość przeczytał baśń po polsku, i gdy już wiedzieliśmy, cóż to się rybakowi przydarzyło, Pani Weronika przeczytała nam fragment bajki po rosyjsku, tak jak Puszkin ją napisał. Brzmiało to doprawdy pięknie i jesteśmy szczęśliwi, że mieliśmy okazję posłuchać.
A po bajce były rozmowy o marzeniach, o pazerności, o skromności i sławie, słowem - o morałach z bajki płynących.
I na koniec oczywiście zdjęcia.
Bardzo Pani Weronice dziękujemy i mamy nadzieję, że zechce nas jeszcze kiedys odwiedzić. Zapraszamy!
PS.
Organizatorzy dziękują Villi Bohema oraz:
Restauracji Kwadrans
Kawiarni "Galeria"
Kebabowi pod Psem
Kawiarni Rynkowej
Kawiarni U Radka
Pubowi Mars


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

_______________________________
 
 
 
Serdecznie zapraszamy do Villi Bohema w Kazimierzu Dolnym, przy ul. Małachowskiego 12, na kolejne spotkanie z książką. W sobotę, 13 grudnia, o godz. 12.00 Pani Weronika Marczuk-Pazura przeczyta "Baśń o rybaku i złotej Rybce" Aleksandra Puszkina.
Wstęp wolny.
Zapraszamy serdecznie!!!
To już ostatnie tegoroczne spotkanie. Na kolejne zapraszamy w styczniu, a tymczasem przypominamy z sentymentem i wdzięcznością Tych, którzy nam czytali w mijającym roku:
Krzysztof Kiersznowski
Magda Stużyńska
Filip Łobodziński
Katarzyna Zielińska
Anna Guzik
Andrzej Grabowski
Henryk Talar
Witold Pyrkosz
___________________________
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie w poniedziałek, 8 grudnia o godzinie 16.oo do Kolegium Sztuk Pięknych. W ubiegłym tygodniu przygotowaliśmy linoryty - projekty kartek świątecznych, które dzisiaj dokończymy, a gotowe karty przekażemy na cel charytatywny.
Wszystkich gorąco zapraszamy!!!


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

*
Z naszych linorytów zrobiliśmy obrazki - używaliśmy specjalnej farby drukarskiej i specjalnych urządzeń - zobaczyliśmy przy tej okazji jak wygląda pracownia graficzna i jakich narzędzi się tu używa. Obrazki nakleiliśmy na kartony, ozdobiliśmy - i gotowe!


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

______________________
Jarmark Świąteczny
sobotnio - niedzielny, podczas którego swoje prace prezntują lokalni twórcy ludowi.


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

W sobotnie popołudnie w KOK-u odbyło się spotkanie ze Św. Mikołajem, zaś na Rynku publiczność ogladała adwentowe lampiony.


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

___________________________________
W sobotę, 6 grudnia, ogodzinie 17.oo w Muzeum Nadwiślańskim - Kamienicy Celejowskiej odbędzie spotkanie poświęcone twórczości Jana Koszczyca Witkiewicza, w 50 rocznicę jego śmierci.
Wykład wygłosi Pani Maria Mironowicz - Panek - kustosz Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie, zobaczymy też wystawę fotografii Jerzego Szandomirskiego, arytsty fotografika, zięcia Jana Witkiewicza, wieloletniego pracownika PP PKZ. Po  przejściu na emeryturę zajmował się on  dokumentacją fotograficzną dokonań architektonicznych swojego teścia Jana Witkiewicza Koszczyca. Zdjęcia z tego przedsięwzięcia zaprezentował podczas wystawy zatytułowanej "1 architekt, 1 fotograf" prezentowanej w Ermitażu w Łazienkach Królewskich w Warszawie w dniach 4-29 lutego 2008 r.

*

Jan Koszczyc Witkiewicz (ur. 16 marca 1882 (?) w Urdominie, obecnie Litwa, zm. 26 października 1958 w Warszawie) - polski architekt i konserwator zabytków. Jan Witkiewicz dążył do stworzenia nowoczesnych koncepcji architektonicznych powiązanych z tradycyjnymi motywami architektury polskiej.
W latach 1904-1905 współpracował w Zakopanem ze stryjem Stanisławem Witkiewiczem (m. in. willa Witkiewiczówka). W 1905 został zaproszony do Nałęczowa przez Stefana Żeromskiego, gdzie zbudował letni dom nazwany Chatą i Ochronkę dla dzieci, zaprojektowane w stylu zakopiańskim. Od 1907 związany był z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

 

W 1908 ożenił się z córką Oktawii Żeromskiej - Henryką Rodkiewiczówną, pasierbicą Żeromskiego. W 1915 w czasie I wojny światowej został aresztowany i osadzony w więzieniu na Zamku w Lublinie, a następnie wysłany do więzienia w Moskwie. Zwolniony za kaucją, wyjechał do Mińska, gdzie przez trzy lata prowadził szkołę zawodową dla dzieci wygnańców. W 1918 został zwolniony i powrócił do rodziny do Nałęczowa. Tam zaprojektował i zbudował wiele obiektów: willa Brzozy, Apteka , Szkoła Rzemiosł Budowlanych, Mauzoleum Adama, willa na ulicy Poniatowskiego i pomnik w Parku Zdrojowym.

 

Kazimierz Dolny, na drugim planie: Łaźnie Miejskie Szkołę Rzemiosł Budowlanych w 1919 przeniósł do Kazimierza Dolnego prowadząc ją częściowo z własnych funduszy oraz korzystając z pomocy szwajcarskiego Czerwonego Krzyża. Oprócz szkoły, zbudował także w Kazimierzu: Dom Kifnerów, Dom Potworowskich, Łaźnie Miejskie, odbudował i konserwował Kamienicę Celejowską i Kamienice Przybyłów oraz opracowywał plany zabudowy miasta.

 

W 1926 przeniósł się do Warszawy, gdzie zaprojektował i budował Szkołę Główną Handlową. Kolejne jego projekty i realizacje to: Sanatorium dla Dzieci w Zakopanem, Sanatorium w Rabsztynie, Szkoła Rodzin Wojskowych w Warszawie, Prewentorium dla Dzieci w Otwocku i wiele innych. W 1930 w konkursie na Świątynię Opatrzności w Warszawie zdobył jedną z trzech równorzędnych pierwszych nagród.

______________________________________

 

Zapraszamy na pierwsze grudniowe zajęcia! Dzisiaj, 1 grudnia, o godz. 16.oo, w Kolegium Sztuk Pięknych.
_____________________________________

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>