U. Gronowska i J. Zaim "Burza"

Burza

Słychać już pierwsze pomruki burzy. Jeszcze nurkuję spojrzeniami w zieleni, jeszcze chcę napaść oczy pięknem lata... Błądzę myślami w polach łubinów i maków. Kontempluję piętra przyrody i zanurzoną w niej architekturę. Delektuję zmysły kolejnymi wyłaniającymi się obrazami i kolorami.
Ciężki granat zawisa jednak nad miasteczkiem nieodwołalnie. Nadciąga klasyczna burza z rzęsistą ulewą. „Rozejdzie się", myślę, bo jeszcze chcę być w tylu miejscach... Jeszcze raz chcę ogarnąć bujność wszędobylskiej zieleni i tę hojność natury, wdzierającej się prawie pod naskórek, niesionej zapachami od ogrodów i sadów.
I nagle myśl: przeczekam letnią burzę w przyklasztornym kościele... Wpadam pędem na wysokie drewniane schody, a potem już w strugach ulewy, kocimi łbami dziedzińca do otwartych drzwi. Deszcz leje się już strumieniami. Dudni o dach i rynny. Płynie potokami.
Staję na progu i wytężam wzrok... I choć mroczno, staram się wychwycić wszystkie bliższe i dalsze plany - widok dopalającej się świecy w lichtarzu ołtarza głównego i podniosły spokój statycznego wnętrza, choć tam, za murami, rozszalała natura tak gwałtownie wadzi się ze zmianami ciśnienia.
Ze dwojoną mocą odbieram obłędny zapach kwiatów, jakby zintensyfikowały swoją woń specjalnie dla mnie i świeżość deszczowej ulewy. Chłonę zapach starego drewna, chłód kamiennej posadzki i szept pełgającego płomienia świecy.
Przez chwilę czuję się jak bohaterka obrazów La Toura... Podziwiam obrazy pociemniałe upływem czasu. Odczytuję ledwie widoczne napisy, jakbym dostąpiła tajemnicy bycia o krok od odpowiedzi na jedno z najważniejszych pytań, zapatrzona w nieme sklepienie, kiedy niebo, rozrywane grzmotami i błyskawicami jaśnieje raz po raz.
Tekst: Urszula Gronowska
Zdjęcia: Jacek Zaim

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>