Słowianie od kuchni
... czyli archeologia na Żmijowiskach
1 - 3 maja 2010 (godz. 10.00 - 15.00):
„Pożywienie Słowian: wiosenne smaki" - będziemy poszukiwać świeżych roślin o właściwościach przyprawowych i komponować przy ich użyciu smaki tradycyjnych potraw.
„Pożywienie Słowian: wiosenne smaki" - będziemy poszukiwać świeżych roślin o właściwościach przyprawowych i komponować przy ich użyciu smaki tradycyjnych potraw.
Już w połowie kwietnia swój drugi sezon działalności rozpoczął ośrodek archeologii doświadczalnej, funkcjonujący na terenie oddziału Grodzisko Żmijowiska. Dotychczas archeologiczne eksperymenty prowadzone były głównie w ramach letnich Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które podczas dwutygodniowych obozów próbowały mierzyć się z kilkoma problemami kultury materialnej wczsnośredniowiecznych Słowian.
W roku 2010 proponujemy nieco inną formułę spotkań z żywą archeologią. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką będziemy zapraszali do grodu nad Jankówką na krótsze, często weekendowe bloki tematyczne, w okresie od kwietnia do września. Na ten sezon przygotowujemy programy doświadczalne związane z garncarstwem, metalurgią, włókiennictwem. Dominować jednak będzie tematyka związana ze słowiańskim pożywieniem - to próba wyjścia naprzeciw szerokiemu oddźwiękowi, jaki wywołało ukazania się pod koniec ubiegłego roku książki Hanny i Pawła Lisów „Kuchnia Słowian", podsumowującej dorobek wcześniejszych czterech lat działań eksperymentalnych i badawczych w tym zakresie. Zadaniem tegorocznych działań będzie doświadczalne ustalenie możliwości kulinarnego wykorzystania wszelkich surowców spożywczych, dostępnych Słowianom w różnych porach roku: od wiosny do jesieni.
Wyszukiwarka
Aktualności
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014

Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!
24.04.2014
OUTDOOR PHOTOGRAPHY CAMP to oferta wakacyjna dla dzieci i młodzieży: kurs języka angielskiego z udziałem native speakerów.