Niedziela


Dzień drugi
Tegorocznym gościem sekcji „I Bóg Stworzył Aktora" jest wszechstronnie uzdolniony aktor, kompozytor, poeta Zbigniew Zamachowski.
Celem licznych projekcji retrospektywy aktora jest ujawnienie wielu obliczy, które możemy oglądać w znakomitych kreacjach Zamachowskiego. Nawet aktor przyznał, że czasem sam siebie już nie poznaje, a jego pięćdziesiąte urodziny uczciliśmy wspólnie śpiewając mu „Sto lat".

W niedzielę odbyła się też projekcja filmuKiedy noce robią się długie" w reżyserii Mony J. Hoel.
W spotkaniu przed projekcją reżyserka wprowadziła widzów nie tylko w tajniki powstania filmu, ale również w klimat norweskich świąt, śpiewając w duecie ze Zbigniewem Zamachowskim kolędę w języku norweskim. Każdy człowiek w święta Bożego Narodzenia pragnie poczuć się znów dzieckiem...
Wyjaśniła także na czym polega specyficzna stylistyka filmu. „Kiedy noce robią się długie" zrealizowanego według postulatów Dogmy. Najważniejszą cechą jest uwolnienie od sztywnych zasad technicznych, podczas pracy używa się wielu małych kamer filmowych, sceny kręcone są przy świetle zastanym, kamera podąża naturalnie za akcją, zamierzony efekt końcowy powstaje już przede wszystkim na planie filmowych. Dodatkowo zasady Dogmy w oglądanym filmie wprowadziły widza w bardzo stłoczone, ciasne pomieszczenia, w których poczuł się niekomfortowo. Światło świec, latarki, ciemność, kamera, która w szybkim tempie wędruje po ludzkich twarzach wszystko to nie pomaga się wyłączyć. Jesteśmy przez cały film wewnątrz, zaangażowani w konflikt, zanurzeni w rodzinne intymne „pranie brudów". Temat rodziny jest wyjątkowo uniwersalny i dotyczy każdego z nas. Hoel przekonana jest, że istnieje wiele dzieci, które przeżywają piekło żyjąc w określonych warunkach. Rodzina kształtuje bardzo wyraźnie osobowość dorosłego już człowieka. Szczególnego znaczenie nabiera to w kontekście niedawnej tragedii, która wydarzyła się właśnie w Norwegii. My również minutą ciszy uczciliśmy dziś pamięć wszystkich zabitych.
Podczas spotkania z autorką filmu, bardzo wyraźnie podkreśliła ona, jak istotne jest abyśmy żyli świadomie, nie odcinając się od innych ludzi. Według Mony Hoel w Polsce mamy jeszcze szansę, by uchronić się przed niebezpieczną fasadowością, ponieważ zachowała się w nas jeszcze wrażliwość. Podała przykład młodego Norwega studiującego w Łodzi, który powiedział, że do Polski przyjechał zupełnie pusty, jak puszka i dopiero tutaj naprawdę się wypełnił.
Hoel nie jest zwolenniczką hollywoodzkich produkcji posiadających fabułę, z którą przecięty człowiek nie jest w stanie się utożsamić. W filmie „Kiedy noce stają się długie" każdy może odnaleźć cząstkę swojego życia, swojej rodziny, może poczuć, że nie jest odosobniony w swoich problemach, nie jest sam.
Iza Łapińska, Ania Michalak, Kaja Łapińska
PS. Z drugiego dnia nie możemy pominąć krótkometrażowego animowanego filmu studentki łódzkiej Filmówki Aleksandry Brożyny zatytułowanego „Bulba włos", w którym w sposób niezwykle humorystyczny przekazane zostały bardzo aktualne treści. Polecamy.

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>