Listopad

Warsztaty Wyobraźni
27 listopada
Dziś poznawaliśmy trudną, wymagającą cierpliwości i precyzji sztukę origami. Z niejakim trudem nauczyliśmy sie robić figury podstawowe, z których powstały piękne, latające żurawie. Każdemu z nas się udało!
_____________________________
Niedziele Literackie
Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów
zaprasza na
Niedzielę Literacką
30 listopada 2008 r. o godzinie 17.oo.
Tematem spotkania będzie
"Cudzoziemka" Marii Kuncewiczowej.
Dyskusję poprowadzi prof. dr. hab. Zofia Mitosek.
_____________________________
Wieczorem, 21 listopada 2008 spadł pierwszy w tym roku śnieg.


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

 

_____________________________
Fellini i...
Kazimierska Konfraternia Sztuki
W czasie XV Felliniady, organizowanej przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Artyści Konfrateryjni, w obecności publiczności malowali kolektywne dzieło, inspirowane twórczością Federico Felliniego. Praca nad płótnem o wymiarach: 2m x 3.60m trwała kilka dni. Happening odbywał się w holu Centrum. Powstał obrazpod tytułem: Perpatetyka Federica albo peregrynacje polskie Felliniego. Autorzy: Marta Andała Marek Andała Anita Garbowicz Cezary Garbowicz Tomasz Bachanek Jerzy Krzysztoporski Michał Smółka Waldemar Żaczek Obraz zostaje na stałe w Centrum, przy ulicy Elektoralnej.


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

* W dniach 28-31 października w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie odbył się Festiwal FeFe Felliniada. Ostatniego dnia października minęła 15. rocznica śmierci Federico Felliniego. Tyle samo lat liczy sobie festiwal, który - jak mówią pomysłodawcy - ma promować twórczość w duchu Felliniego. W konkursie o statuetkę Małego FeFe wystartowało 12 filmów.
_____________________________
środa, 18 listopada 1942 ...
Wiadomo, w listopadzie koło godziny piątej rano jest jeszcze ciemno. A nas tak właśnie, między piątą a szóstą, obudziły strzały z broni maszynowej. Dochodziły gdzieś tu, z bliska. Ojciec się zerwał, podszedł do okna ( w tym okresie okna musiały być szczelnie zasłonięte, zaciemnione, żeby żadne światło nie wychodziło z domu na ulicę. To był obowiązek, któremu oczywiście i my byliśmy podporządkowani.) Więc tata podszedł do okna i mimo zakazu odsunął kawałeczek zasłony. Widzimy: chodnikiem maszeruje dwóch ludzi, mundurowi, Niemcy. W ciemności co chwilę słychać było strzały.
czytaj dalej...
W.J.
_____________________________
W hołdzie Ofiarom Krwawej Środy
Oficjalne uroczystości i Msza Święta odprawiona w intencji Ofiar Krwawej Środy...


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

_____________________________
"Dziady" w św. Annie 
II Część „Dziadów" Adama Mickiewicza, wystawiona została 11 listopada w kościele św. Anny w Kazimierzu, przez grupę artystyczno - teatralną „Enigma", działającą od września w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

 

Spektakl robił wrażenie: pełne ekspresji Aktorki, kostiumy, bardzo przekonywujące i poruszające wyobraźnię rozwiązania formalne - wszystko to złożyło się na bardzo udaną sztukę. Nie było dłużyzn, nudy - słowem - oglądało się ją z prawdziwym zainteresowaniem. Popołudnie z „Dziadami" uznać należy za udane, o czym świadczyła m.in. reakcja publiczności: skupienie, napięcie, oczekiwanie,co będzie dalej. Na koniec - gromkie i ze wszech miar zasłużone brawa. Szkoda wielka, że zabrakło Kai Kosmali, chorującej na anginę, szkoda, bo Jej Guślarz mógł być niezwykły... Szczęśliwie zastąpiła Ją Pani Ewelina Burek, będąca jednocześnie reżyserem spektaklu.

 

Po przedstawieniu, jeden z widzów powiedział: „nie ukrywam , że byłem zaskoczony, iż udało się tyle zrobić w tak krótkim czasie, bo to tempo budziło moje obawy, jednak gdy zobaczyłem próbę generalną - wiedziałem, że wszystko pójdzie dobrze. Bardzo mi się podobało, choć przyznam, że z początku powątpiewałem. Teraz, po spektaklu stwierdzam, że się udało!" Udało się, zdecydowanie. Dziękujemy za doznania i szczerze gratulujemy!

 

Reżyseria:

 

Ewelina Burek

 

Obsada:

 

Guślarz - Ewelina Burek - (w zastępstwie za Kaję Kosmalę),

 

Duch Pana - Maja Kosmala

 

Zosia, sowa - Sylwia Filipek

 

Kruk - Kasia Wolska

 

Aniołki - Róża i Jagoda Małolepsze, Emilka Filipczak

 

 

 


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

_____________________________
Warsztaty Wyobraźni
3 listopada
Poniedziałkowe spotkanie odbyło się w atmosferze skupienia. Pani opowiedziała nam treść "Dziadów -Części II" Adama Mickiewicza. Przedtem jednak, dowiedzieliśmy się, czym był ten obrzęd, jaka jest jego historia, czemu służy. Wysłuchaliśmy opowieści z wielką uwagą, a podczas rozmowy okazało się, ileż mamy refleksji i pytań. Zajęcia przygotowały nas do wtorkowego spektaklu "Dziadów", na który wszyscy pójdziemy, zwłaszcza, że grają tam naszewarsztatowe Koleżanki - Kaja i Maja Kosmala.


Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

____________________________________________
Ewa Wolny
Magiczny wieczór w Kuncewiczówce
W niedzielne popołudnie 2 listopada, salon domu Marii i Jerzego Kuncewiczów pękał w szwach. Przyszli doń ci wszyscy, którzy tego wyjątkowego dnia, w Zaduszki, chcieli wspomnieć dawnych bywalców Wąwozu Małachowskiego.
Wanda Konopińska - Michalak rozpoczęła te artystyczne „dziady" słowami ks. Prof. Alfreda marka Wierzbickiego: „Należymy do świata umarłych, a oni należą do naszego. Ci, co odeszli, mówią nam więcej, niż my mamy im do powiedzenia.".
A potem przemówili ci, którzy odeszli wiele lat temu i całkiem niedawno. Przemówili głosem swoich utworów. Odczytano fragmenty „Listów do Jerzego" Marii Kuncewiczowej, wiersze Jadwigi Stańczakowej, fragmenty „Kadencji" Jana Józefa Szczepanskiego i artykułów redaktora „Rzeczpospolitej" - Macieja Łukasiewicza.
O początkach swej znajomości z Gospodarzami „Domu pod Wiewiórką" opowiadali Edward Balawejder i Wojciech Papierz. Wspominała ich także Jerzy Gnatowski. O związkach z Kazimierzem i Domem Prasy mówiła Lena Łukasiewiczowa. Pani Anna Mysłowska - dawna przyjaciółka i sekretarka Marii Kuncewiczowej oraz tłumaczka - wzruszająco i ciepło przypomniała swego męża Władysława Kopalińskiego - bywalca Domu Prasy.
Jednak niewątpliwie gospodarzem i spiritus movens wieczoru był Witold Mazurkiewicz - wieloletni dyrektor Domu Dziennikarza. Przypomniał on takie postacie jak Lew Kaltenberg, wilhelmina Skulska, Dariusz Fikus, Wacław Biały, Mirosław Derecki, Piotr Kuncewicz oraz Edward Łaszanowski.
Mówił o swoich spotkaniach z PP. Kuncewiczami, Władysławem Kopalińskim, Władysławem Filipiakiem, który namalował piękny portret zmarłej w sierpniu Barbary Mazurkiewiczowej. Obraz ten oraz kilkanaście innych portretów P. Basi można podziwiać w Gabinecie Witolda.
I tak wspomnienia o jednej osobie przywoływały następne postacie, których nie ma już wśród nas. Naprawdę był to magiczny wieczór, bo mimo świadomości śmierci, rozstania, nadal czuliśmy obecność tych osób. Są z nami przez dobro, które zostawili po sobie. Trwają w naszej pamięci i nas, żyjących jeszcze w tym wymiarze, zbliżają do siebie nawzajem. _______________________________________________
Zaduszki w Kuncewiczówce
W niedzielę 2 listopada, o godzinie 16.oo Dom Jerzego i Marii Kuncewiczów zaprasza na zaduszkowe spotkanie literackie. Poza Kuncewiczami wspominani bedą m.in. Jadwiga Stańczakowa, Jan Józef Szczepański, Piotr Kuncewicz, Władysław Kopaliński, Mirosław Derecki, Antoni Michalak, Jan Łazorek, Andrzej Kołodziejek, Władysław Filipiak i Rodzina Wiszniów. Spotkanie będzie też okazją do szczególnego wspomnienia zmarłej niespodziewanie Barbary Mazurkiewiczowej (1945 - 2008). ____________________________________________ Icyk Manger
Księga raju (fragment)
Czas spędzony w raju był najpiękniejszym okresem mego życia. Bardzo często zamykam oczy i przeżywam na nowo te szczęśliwe chwile. Wtedy w sennych marzeniach zapominam nawet o tym, że obcięto mi skrzydła przed wyprawieniem w inny świat. Wyciągam ręce i próbuje poderwać się do lotu. I dopiero, gdy spadam na ziemię i odczuwam ból w tylnej części ciała, zdaję sobie sprawę, że wszystko przepadło, że skrzydła mają tylko istoty w raju. I właśnie dlatego postanowiłem opisać wszystko, co się ze mną działo przed moim urodzeniem. Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi zapyta: jak to jest możliwe, żeby człowiek był w stanie dokładnie pamiętać, co się z nim działo przed urodzeniem? Każdy przecież wie, że zanim człowiek się urodzi, zjawia się anioł i daje mu prztyczka w nos. Od tego prztyczka człowiek natychmiast zapomina wszystko, co się z nim działo, nawet całą naukę i wiedzę, którą mu wkładał do głowy anioł w raju. (Ze mną jednak zdarzył się cud). Faktem jest, iż anioł daje prztyczka w nos każdemu skazanemu na żywot ziemski aniołkowi, a ten natychmiast wszystko zapomina. Przed tym aniołem wszyscy trzęsą się ze strachu. Wpaść w jego łapy to gorzej niż do piekła. Właśnie jego wybrano do odprowadzenia dzieci, które maja się urodzić. On właśnie miał im dawać tego słynnego prztyczka w nos. Gdy po dobremu nie chce się iść, anioł Szymon Ber taszczy swoją ofiarę na plecach. Oto jesteśmy u granic raju. „Ano, bratku, dawaj nochala. Damy ci prztyczka i won!" Przed tym prztyczkiem wszyscy drżą. Niejedno dziecko tym prztyczkiem unieszczęśliwił. Jeśli zauważycie na ziemi dziecko z perkatym nosem, to bądźcie pewni, że to anioł Szymon Ber dał mu zbyt mocnego prztyczka w nos.
Icyk Manger Księga raju (fragment)
*

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>