Król Kazimierz i Esterka
Co najminiej kilka polskich miast przypisuje sobie miano gniazda miłości Kazimierza Wielkiego do pięknej Żydówki. Wiemy, wiemy, ale jednakoż wierzymy, że to właśnie u nas, w Kazimierzu Dolnym, król zakochał się bez pamięci. Legenda ta, żywa przed wojną, z dumą opowiadana była turystom i letnikom przez ówczesnych żydowskich przewodników. Potem na jakiś czas ucichła, lecz kilka lat temu znów została przypomniana przez dwie Kazimierzanki:
Bożenę Gałuszewską i Agnieszkę Stachyrę - Świderską. Książkę pt.
"O miłosnym serc przymierzu, o Ester i o Kazimierzu"
zilustrowali wybitni artyści związani z miasteczkiem, zaś w wersji dźwiękowej głosów bohaterom użyczyli:
Krzysztof Globisz: Narratorowi
Weronika Marczuk - Pazura: Esterce
Andrzej Krusiewicz: Kazimierzowi.
Realizacja: Jan Gadomski.
Bożena Gałuszewska Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny Kazimierz Dolny
Wyszukiwarka
Aktualności
04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014

Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!