Aktualności

05.07.2010

Wystawa w Galerii Letniej


Stanisław Osostowicz Targowisko 1931 lub 1939 olej dykta 62x605  wł.MOB

W niedzielę 11 lipca o godz. 12.00 w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nastąpi otwarcie wystawy
Kolonia artystyczna w Krzemieńcu.
Wystawa potrwa do 15 września.
Serdecznie zapraszamy!!!
Jan Cybis Martwa natura 1940 akwarela papier 33x465 wł. Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Krzemieniec nad Ikwą to wciąż jedna z podwalin polskich kresów. Najczęściej kojarzy się z Juliuszem Słowackim - tam się urodził i wychował, w mniejszym już stopniu ze sławnym Liceum Krzemienieckim, powołanym w 1805r. przez Tadeusza Czackiego przy istotnym udziale ks. Adama Jerzego Czartoryskiego. Liceum to, przywrócone do życia po I wojnie światowej stało się aż do września 1939r. ośrodkiem nie tylko edukacji, ale też kultury na tamtych, kresowych ziemiach. Niewiele jedak dziś wiadomo o tym, że Krzemieniec, zwłaszcza w latach 30 XXw. przekształcił się w kolonię artystyczną. Był to ewenement w skali europejskiej - gdy tam kolonie artystyczne po I wojnie światowej właściwie wygasły, w Krzemieńcu uformowało się zupełnie nowe ognisko sztuki. Trudno w tym przypadku pominąć porównania z Kazimierzem. Kolonia krzemieniecka w dużej mierze nie tyle wzorowała się na kazimierskiej, co była próbą nadania spontaniczności Kazimierza ram organizacyjnych, z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich. Ale najważniejsza rola przypadła w krzewieniu sztuki w tym mieście Liceum Krzemienieckiemu i jego profesorom, ze Stanisławem Sheybalem na czele. Kolonia krzemieniecka zrodziła się w poczatku lat 30 XX w. Istotną cezurą była wystawa młodych malarzy tworzących "Grupę Krakowską", która miała miejsce latem 1934r. Wkrótce z inicjatywy St. Sheybala Krzemieniec, fundując stypendia dla artystów i organizując od 1936r. Wakacyjne Kursy Rysunkowe zaczął przyciągać coraz liczniejsze grupy artystów. Interesujące, że przeważali artyści ze środowiska krakowskiego i lwowskiego, choć nie brakowało ich także z innych miejsc w kraju. Liczni byli zwłaszcza malarze "koloryści", członkowie grupy "Zwornik" z Emilem Krchą, "Pryzmat", ale też przed 1939r. Tam zaczęli przybywać członkowie Komitetu Paryskiego tzw. Kapiści z Janem Cybisem. Dziś niemal zapomniana krzemieniecka kolonia pokazana będzie w formie wystawy po raz pierwszy. To nie tylko przywrócenie pamięci o ważnym fragmencie kultury polskiej na kresach, to także ukazanie fenomenu artystycznego, którego coraz bujniejszy rozwój przerwała II wojna światowa.

Na wystawie zobaczymy ponad 200 prac autorstwa różnych  artystów, a więc:
Leokadia Bielska-Tworkowska, Aleksander (Sasza) Blonder, Stanisław Borysowski, Aniela Cukierówna, Jan Cybis, Jadwiga Eichlerowa, Władysław Galimski, Eugeniusz Geppert, Adam Gerżabek, Bronisław Gniazdowski, Jan Golus, Zbigniew Gostwicki, Berta Grünberg, Henryk Hermanowicz, Bronisław Jamontt, Stanisław Janowski, Marcin Kitz, Artur Klarm, Stanisław Kramarczyk, Emil Krcha, Helena Amelia Krowicka, Michalina Krzyżanowska, Władysław Lam, Leopold Lewicki, Adam Marczyński, Roman Merzowicz, Stanisław Osostowicz ,Józef Pieniążek, Hanna Rudzka-Cybisowa, Bronisława Rychter-Janowska, Czesław Rzepiński, Marcin Samlicki, Emil Schinagel (Szinagel), Stanisław Sheybal, Władysław Stapiński, Bolesław Stawiński, Juliusz Studnicki, Marek Szapiro, Stanisław Szczepański, Bogusław Szwacz, Janusz Trefler, Wacław Wąsowicz, Eustachy Wasilkowski, Henryk Wiciński, Roman Tadeusz Wilkanowicz, Jerzy Wolff, Bronisław Wołkowicz, Jan Jerzy Wroniecki, Helena Zaremba-Cybisowa.
Adam Marczyński Kompozycja abstrakcyjna 1938 olej płótno 50x60 wł. Muzeum Okręgowe
im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

 

 

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>