DWA BRZEGI 2011

Szanowni Państwo,
Już po raz piąty mam przyjemność zaprosić wszystkich entuzjastów dobrego kina na Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą. Tak jak poprzednie edycje, tak i ta proponuje program całkowicie autorski, który tworzymy, wierząc , że życie ze sztuką i kulturą czyni nas piękniejszymi.
Poprzednie edycje festiwalu z roku na rok potwierdzały , że na DWA BRZEGI przyjeżdża publiczność ciekawa świata i ludzi, która lubi być zaskakiwana. Nie jesteśmy festiwalem dużym w sensie liczby projekcji, ale za to gwarantujemy satysfakcję z obcowania ze sztuką , z wieloma twórcami, niespiesznych rozmów i spotkań. SLOW FILMMOOD[ :)] to cos czego nam na co dzień bardzo brakuje! Stałe, sprawdzone sekcje : „Świat pod namiotem", „Muzyka moja miłość", „Na krótką metę" , „Wielkie kino na Małym Rynku" a w nich filmy wybrane na światowych festiwalach , fabuły i dokumenty, często po raz pierwszy prezentowane w Polsce.
Nowe w tym roku będzie spojrzenie pod hasłem Viaggio in Italia i retrospektywy Roberto Rosseliniego, Liliany Cavani, a w sekcji Literatura i ekran pokażemy filmy na podstawie książek sycylijskiego pisarza Leonardo Sciascia. I jeszcze jeden nowy , ciekawy , mało u nas znany nurt - „mocumentaries" czyli filmy , które posługują się forma dokumentalna do opowiedzenia historii nie zawsze dokumentalnych, wśród nich także filmy z tak zwanego nurtu "found footage".
Muzyczne otwarcie to po raz pierwszy w Polsce koncert DANIELA MELINGO. Kultowey artysta z Argentyny wraz z zespołem zagra utwory ze swoich dwóch ostatnich płyt: Santa Milonga i Maldito Tango.
Zapraszam na MAŁY WIELKI FESTIWAL do Kazimierza i Janowca
od 30 lipca do 7 sierpnia.
Grażyna Torbicka

 

W tym roku w programie Festiwalu znajdą się m.in.:

^ Retrospektywa Roberto Rosseliniego - mistrza włoskiego neorealizmu

^ Retrospektywa Liliany Cavani - reżyserki i scenarzystki, która w sposób rewolucyjny podjęła w swoich filmach tematyką polityczną. Jej debiut „Franciszek z Asyżu" był wyrazem fascynacji Rosselinim. Na Dwóch Brzegach pokażemy m.in.: Nocnego Portiera (Charlotte Rampling, Dirk Bogarde), „Skóra" (Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Burt Lancaster).
^ Retrospektywa Andrzeja Kondratiuka - jedynego reprezentant neorealizmu w Polsce.


„Ostatnia wieczerza" na Dwóch Brzegach

Kazimierz Dolny jako miejsce prapremiery „Ostatniej Wieczerzy" - najnowszego filmu dokumentalnego Sylwestra Latkowskiego - to oczywisty wybór . W 2002 roku „PUB 700" tego reżysera uznano za najlepszą polską produkcję dokumentalną Festiwalu Filmowego w Kazimierzu. Bohaterem tamtej produkcji był Leszek Możdżer, który jednocześnie jest autorem muzyki do filmu „Ostatnia Wieczerza". Obaj twórcy (Sylwester Latkowski, Leszek Możdżer) oraz bohaterowie ( Maciej Świeszewski, Paweł Huelle i ks. Krzysztof Niedałtowski) będą gośćmi festiwalu i spotkają się po projekcji z widownią.
Punktem wyjścia filmowej opowieści jest historia powstania obrazu Macieja Świeszewskiego „Ostatnia Wieczerza". Sylwestra Latkowskiego bardziej niż dzieło zainteresował człowiek, który je stworzył. Filmowa „Ostatnia Wieczerza" to dziennik artysty-malarza.
Autorem zdjęć do filmu jest Piotr Piesiak, montażem zajął się Rafał Samborski, dźwiękiem Michał Leśniewski.

Moc argentyńskiego tanga DANIELA MELINGO, „Rock Noir" RYKARDY PARASOL, w końcu Andrzej Bienias ze Stowarzyszeniem Konstruktorów Słów i Dźwięków i „Niepłytką płytką" - to muzyczne akcenty 5.edycji Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.
Koncert otwarcia przeniesie nas do Ameryki Południowej.
Zaproszenie do Kazimierza Dolnego i Janowca nad Wisłą przyjął
Daniel Melingo. Pobyt na Dwóch Brzegach będzie jego pierwszą wizytą w Polsce. Krytycy są zgodni - Melingo czaruje dźwiękiem, umiejętnie zaciera granice między sacrum i profanum, nie przestając balansować na granicy szaleństwa i normalności. Długo współpracował z niezależną sceną teatralną w Buenos Aires, ale skrzydła rozwinął dopiero po zniesieniu dyktatury wojskowej po wojnie o Falklandy. Związał się z grupami Twist oraz Los Abuelos de la Nada. Z każdej z kolejnych podróży przywoził nowe muzyczne inspiracji. Jednak dopiero po powrocie do Argentyny zaczął doceniać moc tanga - to była miłość od pierwszej nuty. Melingo szybko zyskał prawo do tak zwanej „gry z tangiem". Od tego momentu wszystkie drzwi na swojej artystycznej drodze otwierał już bez pukania.

Kolejna propozycja muzyczna to występ RYKARDY PARASOL.
Artystka określa swoją twórczość jako „Rock Noir" i nie kryje fascynacji filmami tego gatunku. Okładki jej płyt często inspirowane są dziełami Lyncha i Hitchcocka. Znaki rozpoznawcze Rykardy to chropowata barwa głosu i lodowate spojrzenie.

Wirtualnie w Kazimierzu Dolnym i Janowcu pojawi się PAOLO CONTE - wielki , jeśli nie największy włoski cantautore, czyli autor muzyki i tekstów. Już teraz zapraszamy na jego niezwykły koncert w Arena di Verona. Dzięki specjalnemu pokazowi Mały Rynek zamieni się w Amfiteatr Muzyczny w Weronie.

Nietuzinkowymi opowieściami o zwykłych ludziach i ich niezwykłych marzeniach zaskoczy Andrzej Bienias ze Stowarzyszeniem Konstruktorów Słów i Dźwięków.
Muzycznych wrażeń dostarczy też Zbigniew Zamachowski - bohater cyklu "I Bóg stworzył.....".

Bracia Dardenne na otwarcie

Polska premiera „Chłopaka na rowerze" - najnowszego filmu braci Dardenne - otworzy 5.edycję Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Film trafi do Polski dzięki naszej współpracy z Carisma Film Group. Jury z Cannes po raz kolejny doceniło filmowy duet, przyznając obrazowi Grand Prix na tegorocznym Festiwalu.
Pierre i Jean-Luc Dardenne mówią o sobie: jedno ciało z czworgiem oczu. Nic więc dziwnego, że widzą więcej! Własny język filmowy, bolesny realizm i umiejętność opowiadania małych - wielkich historii - tak mogłaby brzmieć ich charakterystyka ich twórczości.
Swoją przygodę z kinem zaczynali jako aktorzy, pracując z Armandem Gattim słynnym belgijskim dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Pierwszy sprzęt video kupili jednak dzięki pracy w cementowni. Ich historia potoczyła się jak w filmie. Gdy w latach 70. zarejestrowali jeden ze strajków, dołączyli do zespołu dziennikarzy belgijskiej telewizji. Jeden z ich dokumentów „Lekcje latającego uniwersytetu" został poświęcony polskim emigrantom. Fabularnie zadebiutowali dramatem wojennym "Falsch" opowiadającym o nazistowskiej masakrze na żydowskiej rodzinie. Ale dopiero po 9 latach powstała "Obietnica", którą Dardenne'owie nazywają pierwszym „naprawdę swoim" filmem.
Nie bez powodu bracia nazywani są ulubieńcami Cannes. Pojawiają się nawet głosy, że popularność duetu jest najlepszym dowodem skuteczności festiwalowej promocji. Gdyby nie decyzja Davida Cronenberga, który w 1999 roku, pomijając Almodóvara czy Lyncha, przyznał im Złotą Palmę za "Rosette", nazwisko Dardenne mogłoby nie trafić do czołówki najlepszych z najlepszych. Kolejnymi filmami udowodnili, że nagroda nie była canneńskim kaprysem. W 2002 roku jury nagrodziło ich „Syna", trzy lata później kolejną Złotą Palmę zdobyło „Dziecko". Co sprawiło, że krytycy nazwali „Chłopaka na rowerze" MAŁYM - WIELKIM filmem, przekonamy się już 30 lipca w Kazimierzu Dolnym.

 

Viaggio In Italia!

W ramach piątej edycji Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi zapraszamy Państwa na podróż śladami włoskich twórców. Od 30 sierpnia do 7 lipca towarzyszy nam hasło „Viaggio In Italia". „Podróż do Włoch" to tytuł filmu ROBERTO ROSSELLINIEGO - głównego z twórców neorealizmu włoskiego. Reżyser w pełni niekonwencjonalny, eksperymentował z nowymi formami i technikami. Jego filmy stały się inspiracją dla kolejnych pokoleń twórców europejskich. Andre Bazin, Francois Truffaut, Jean Luc Godard uznali go za ojca chrzestnego „Nouvelle Vague". Scorsesee zainspirowany filmem „Viaggio In Italia" nakrecił „ Il Mio Viaggio In Italia", bracia Taviani pod wpływem filmy „Paisa" zaczęli kręcić dokumenty. Jean-Marie Maurice Schérer, oglądając „Stromboli , ziemia Boga" Rosseliniego przyjął pseudonim Eric Rohmer i z filozofii „nawrócił się" na kino.

I Bóg stworzył aktora
Trzy lata temu Festiwal Dwa Brzegi zainicjował retrospektywny przegląd wybitnych kreacji wielkich aktorów. Do tej pory naszymi gośćmi byli już Janusz Gajos, Krystyna Janda, Jerzy Stuhr. W tym roku zaprezentujemy kolejną złożoną osobowość - Zbigniewa Zamachowskiego.
Jest jednym z najpopularniejszych aktorów swojego pokolenia. Grał między innymi w filmach Kazimierza Kutza ("Pułkownik Kwiatkowski", "Zawrócony", "Sława i chwała"), Krzysztofa Kieślowskiego ("Dekalog 10", "Trzy kolory: Biały") Andrzeja Wajdy, Jacka Borowskiego, Macieja Wojtyszki, Filipa Bajona i Wojciecha Marczewskiego. Jest laureatem licznych nagród, zarówno polskich ( Wiktory'93 i '96, Złota Kaczka'93, Nagroda Bardiniego'97) jak i zagranicznych.
Na Dwóch Brzegach osobiście zaprezentuje wybrane role filmowe, teatralne - słowem "Boski Zamachowski".


Dwa Brzegi na Lazurowym Wybrzeżu

Już po raz piaty Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI był reprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.
O rewelacjach i kontrowersjach tegorocznej edycji Grażyna Torbicka, Dyrektor Artystyczna DWÓCH BRZEGÓW, opowiedziała w specjalnej relacji dostępnej na www.dwabrzegi.pl.
Cannes 2011 przejdzie do historii jako festiwal, na którym Lars Von Trier, niczym bohaterka jego filmu - Justine ( w tej roli Kirsten Dunst), rozwalił swój świat na kawałki. Następnego dnia Grażynie Torbickiej udało się porozmawiać z reżyserem już poza Cannes.
Na stronie można znaleźć również więcej informacji o filmach spoza głównego konkursu, które zwróciły naszą uwagę na Festiwalu.

 

Lekcja kina - spowiedź twórcy filmowego

„Lekcja kina" to szczególna forma spotkania naszych specjalnych gości z festiwalową widownią. Artyści w bardzo osobisty sposób opowiadają o swojej fascynacji sztuką (nie tylko filmową), inspiracjach, mistrzach i mentorach, ale też o grzechach jakie popełnił na swojej drodze artystycznej. Ze spotkań wyłania się nie tylko portret twórcy, ale też bardzo ciekawa dyskusja na temat systemów wartości, światopoglądu, roli kultury i sztuki w życiu codziennym.
W tym roku zaproszenie do cyklu przyjął m.in. Grzegorz Królikiewicz
Jest duchem niespokojnym i niepokojącym polskiego kina, artystą samotnie błądzącym w poszukiwaniu tej jednej, jedynej 'prawdziwej' ścieżki zarówno dla duszy jak i dla sztuki.
Maria Kornatowska ("Film", 41/1986)
Grzegorz Królikiewicz - polski reżyser i scenarzysta filmowy, pedagog; autor wielu książek i esejów z zakresu teorii kina. W latach 1976-78 kierował telewizyjną Redakcją Faktu. Później był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego "Aneks". Od 1981 jest pracownikiem naukowym w PWSFTviT w Łodzi, w 1997 uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał także na Filmoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim, na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie, oraz w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Od 1969 roku zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych oraz pełnych przepychu i rozmachu widowisk teatru telewizji. Jako twórca filmów fabularnych zadebiutował w 1972 głośnym filmem "Na wylot". Grzegorz Królikiewicz jest laureatem wielu nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, Lajkoników na Krakowskim Festiwalu Filmowym, poprzez festiwale w Mannheim, Karlovych Varach, Montecatini czy Panamie.
W programie Festiwalu mini przegląd filmów Grzegorza Królikiewicza : „Zabicie ciotki", „Fort13", „Na wylot". Każdą projekcję poprzedzi osobisty komentarz autora oraz prezentacja wybranego filmu krótkometrażowego.

Finałem 4 sierpnia (czwartek) po pokazie
" Na wylot" będzie Lekcja kina - spowiedź twórcy Grzegorza Królikiewicza.
Od 2009 roku „Lekcje kina" są rejestrowane, tworząc archiwum Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI. Gośćmi cyklu byli już: Bob Rafelson, Bruno Barreto, Sławomir Grünberg, Wojciech Marczewski, Andrzej Titkow, Jerzy Stuhr, Sławomir Idziak, Piotr Szulkin, Filip Bajon, Jan Hrebejk.

KINO MIĘDZY WERSAMI

Na Dwóch Brzegach zwracamy szczególną uwagę na związki literatury z kinem. Podczas pierwszej edycji romans kina z literaturą obserwowaliśmy na przykładzie pracy Jiri Menzla na prozie Hrabala.
Podczas podróży do Włoch bohaterem filmowo - literackim będzie LEONARDO SCIASCIA. Ten poeta i prozaik sycylijski w wyjątkowy sposób portretuje współczesne Włoch. Jego historie tylko opowiadają o codzienności tego kraju, wplatając w prozaiczny kontekst filozoficzną analizę społeczno - polityczną. Jego książki sprawiają wrażenie gotowych scenariuszy filmowych, dlatego tak często były przenoszone na ekran . Debacie na temat jego twórczości z udziałem polskich poetów i pisarzy towarzyszyć będzie przegląd filmów, które powstały w oparciu o prozę Leonardo Sciascia :
· „Dzień Puszczyka" reż. D. Damiani
· „Każdemu co mu się należy (od mafii)" reż. E. Petri
· „Cadaveri Eccelenti" reż. F. Rosi
Prześledzimy również włoskie inspiracje w twórczości Czesława Miłosza, Gustawa Herlinga Grudzińskiego, Adama Zagajewskiego.


Niezależny Konkurs Filmów Krótkometrażowych

Dział Programowy postanowił wprowadzić zmiany do regulaminu Konkursu. Tym razem amatorzy i studenci staną w szranki z profesjonalistami i absolwentami szkół filmowych.
Do konkursu zostaną zakwalifikowane filmy do 60 minut: fabuły, dokumenty, animacje oraz filmy eksperymentalne wyprodukowane w 2010 lub 2011 roku. Starsze filmy tylko warunkowo będą mogły zostać dopuszczone, o ile ich pokaz na Festiwalu będzie pierwszą prezentacją w Polsce. Nabór będzie prowadzony do 27 maja.
Udział w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych DWÓCH BRZEGÓW daje nie tylko okazję do zaistnienia na dużym ekranie, ale także do konfrontacji swoich pomysłów z najtrudniejszym i najbardziej wymagającym jurorem - czyli z publicznością. Nagrodę Główną (3000 zł) oraz dwa wyróżnienia (każde 1000 zł) przyznaje Niezależne Jury. Zgłoszenia do JURY należy przysyłać od 1 do 15 czerwca 2011r.
Więcej szczegółów można znaleźć na www.dwabrzegi.pl
W ubiegłych latach Niezależne Jury przyznało następujące nagrody:
DWA BRZEGI 2008
· Nagroda Główna - Jakub Stożek za „Bez upadku"
· Wyróżnienia: Agnieszka Smoczyńska za „Aria Diva" oraz Jakub Wroński za „American Dream"
DWA BRZEGI 2009
· Nagroda Główna - Bartek Cierlica za "Grabarzy"
· Wyróżnienia: Erika Janunger za "Nieważkość" oraz Balbina Bruszewska za "Miasto Płynie"
DWA BRZEGI 2010
· Nagroda Główna Kuba Czekaj za „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać"
· Wyróżnienia: Ivo Krankowski za „8 historii (Które nie zmieniły świata)" oraz Julia Kolberger za „Jutro mnie tu nie będzie"
Pozostałe krótkie formy filmowe będziemy prezentować w specjalnej sekcji „Na Krótką Metę". Najkrótsze shorty pojawią się przed pełnymi metrażami w sekcjach „Wielkie Kino na Małym Rynku", „Kocham Kino" i „Muzyka. Moja Miłość". Apelujemy, aby ten krótki czas przed seansem został przywrócony Młodym!!!

PLEBISCYT PUBLICZNOŚCI

Na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI najważniejszym i jedynym jurorem jest publiczność. To ona wybiera najlepszy film, oddając swoje głosy w Plebiscycie Publiczności, który towarzyszy DWÓM BRZEGOM od ich pierwszej edycji. Biorą w nim udział filmy z sekcji „Świat pod Namiotem" i „Dokument" oraz premierowe filmy pełnometrażowe z innych sekcji wyprodukowane w 2010 i 2011. Widzowie oddają swoje głosy na specjalnych kuponach, oceniając filmy w skali od 1 do 5. Wyniki Plebiscytu Publiczności ogłaszane są w dniu zamykającym Festiwal. Widzowie biorący udział w Plebiscycie mogą ubiegać się o uczestnictwo w praktykach podczas MFF w Wenecji, na które co roku zaprasza partner Festiwalu DWA BRZEGI. Warunkiem jest prawidłowe wypełnienie kuponu do głosowania i podanie danych kontaktowych na odwrocie. Losowanie zwycięzcy odbywa się podczas gali zamknięcia festiwalu.
 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>