EDD na grodzisku Żmijowiska
Europejskie Dni Dziedzictwa
na grodzisku Żmijowiska
W dniach 12-13 września na niewielkim grodzisku, usytuowanym w widłach Chodelki i Jankówki w miejscowości Żmijowiska, odbyły się uroczyste obchody Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Zabytkom na odsiecz! Szlakiem grodów, zamków i twierdz". Ogólnopolskie wydarzenie kulturalne o wymownym haśle idealnie podkreśla walory Kotliny Chodelskiej, którą we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali Słowianie, czego potwierdzeniem są cztery grodziska: Chodlik, Żmijowiska, Kłodnica i Podgórz, które tworzą największe założenie obronne w międzyrzeczu Wisły i Bugu. Ale to najmniejszy gródek - Żmijowiska - stał się centrum przeszłości podczas obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.
Już od rana rozpoczęły się gorące przygotowania do tego - jak ważnego dla nas - wydarzenia. Grodzisko z minuty na minutę coraz bardziej przypominało świat sprzed 1200 lat. Słowianki pieczołowicie tkały krajki, szyły giezła i gotowały strawę, Słowianie przygotowywali się do wypału nowych garnków dla swych kobiet, a słowiańskie dzieci psociły i bawiły się ze zwierzętami. Osobliwy obrazek prac trwających na grodzisku był niczym innym jak podsumowaniem Warsztatów Archeologii Doświadczalnej, które odbyły się w sierpniu tego roku. Wówczas to powstał m. in. piec garnacarski, zrekonstruowany na podstawie znaleziska z Perespy koło Lubaczowa piec kuchenny, wybudowany w chacie półziemiankowej oraz studnia zrębowa (drewniana konstrukcja) z żurawiem, odtworzona w oparciu o odkrycie w Chodliku. Doskonałą okazją do zaprezentowania tych rekonstrukcji i zainaugurowania powstałego 1 czerwca 2009 roku oddziału Grodziska Żmijowiska były obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Pomysłodawcą projektów prowadzonych w ramach oddziału i jednocześnie gospodarzem imprezy był pan Paweł Lis.
12 września o godz. 14.00 rozpoczęły się oficjalne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Żmijowiskach. Imprezę plenerową otworzyli: Jacek Serafinowicz - dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Zenon Rodzik - starosta powiatu Opole Lubelskie, Grzegorz Teresiński - wójt Gminy Wilków, Anna Sikora-Terlecka - koordynator EDD w województwie Lubelskim. Wiele ciepłych słów skierowano do gospodarza uroczystości - Pawła Lisa, który wziął na siebie odpowiedzialność i oprowadził wszystkich uczestników EDD po zakątkach grodziska, ciekawie opowiadając o życiu jego mieszkańców i planowanych na przyszłość projektach archeologicznych. Po prezentacji zrekonstruowanych umocnień grodziska oraz śladów pozostawionych do naszych czasów przez Słowian, uczestnicy obchodów mogli podpatrzeć jak niegdyś ubierali się Słowianie, jak pracowali i spędzali wolny czas. Dużą atrakcją była zrekonstruowana półziemianka, w której urządzono kącik kuchenny z piecem chlebowym, naczyniami glinianymi i małym sprzętem.
Także największą popularność zyskała kuchnia słowiańska, a przede wszystkim wędzone pstrągi, mięso, ser oraz chleb upieczony na liściach chrzanu pod kloszem w piecu kuchennym. Słów uznania dla słowiańskiej gospodyni - Hanny Lis - nie było końca.
Wrażenie na uczestnikach zrobił również gliniany piec garncarski, w którym wypalano naczynia. Niektórzy sceptycy nie wierzyli w powodzenie tego eksperymentu, a przede wszystkim w możliwość uzyskania wysokich temperatur. Ale ich niewiara trwała do momentu... gdy zobaczyli widniejącą temperaturę na ekranie termopary - 978 stopni C. Jak się później okazało, w niektórych częściach pieca temperatura ta osiągnęła ponad 1250 stopni C. Wszyscy byli zaszokowani, że w takim piecu, paląc wyłącznie drewnem sosnowym, można uzyskać tak wysoką temperaturę. Wypał naczyń prowadzili Marta i Krzysztof Wsilczykowie.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz kowalstwa historycznego Piotra Koniecznego.
Pierwszy dzień EDD dostarczył sporej ilość atrakcji, uczestnicy byli pod wrażeniem, czego dowodem był ich udział w dniu następnym. Zaprezentowano wówczas efekty wypału w piecu garncarskim oraz przygotowano kilka łakoci słowiańskich. Przez dwa dni trwających ogólnopolskich obchodów Europejskich Dnie Dziedzictwa, grodzisko w Żmijowiskach odwiedziło około 200 osób.
Anna Kacprzak.
Wyszukiwarka
Aktualności
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014

Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!
24.04.2014
OUTDOOR PHOTOGRAPHY CAMP to oferta wakacyjna dla dzieci i młodzieży: kurs języka angielskiego z udziałem native speakerów.