Dzień trzeci

Temperatura w Kazimierzu rośnie i to nie tylko ze względu na dopisującą pogodę. W samo południe w Małym Kinie zrobiło się naprawdę gorąco. Wszystko za sprawą festiwalowej atmosfery i doskonałego poczucia humoru Krzystofa Zanussiego - jednego z bohaterów w cyku „Lekcja Kina". Mieszankę śmiechu, anegdot reżyser połączył z rozważaniami o szczęściu i artystycznym hołdem dla - jak sam to określił - swojego filmowego
porte-parole Zbigniewa Zapasiewicza. Festiwalowa publiczność została uwieczniona w kadrze filmowca. Co prawda na razie tylko w fotograficznym, ale mamy nadzieję, że jeszcze nie raz reżyser będzie gościem DWÓCH BRZEGÓW.

Filmowo trzeci dzień festiwalu zaczęliśmy od emocjonalnej podróży na Północ. Submarino Thomasa Vinterberga okazało się poruszającym, bardzo mocnym filmem o próbie odnalezienia drogi do samego siebie i drugiego człowieka.
Po festiwalach w Sarajewie i St. Petersburgu Hotel Paradise trafił do Kazimierza Dolnego. Wstrząsający dokument Sophii Tzavelli pokazuje inny świat w Bloku 20. Aby go zobaczyć, wystarczy przejść na drugą stronę ulicy. W historię o komunistycznym eksperymencie na setkach romskich rodzin publiczność wprowadziła sama reżyserka, która przyjechała na Dwa Brzegi. Z kolei na wyspy Południowego Pacyfiku zabrał nas Richard Martin-Jordan swoim dokumentem Bóg jest Amerykaninem. Do dzisiaj film wygrał 11 nagród festiwalowych. W Kazimierzu wywołał burzliwą dyskusję między publicznością a reżyserem. Richard Martin-Jordan również jest naszym gościem.
Nie mniej publiczność poruszył debiut Michela Franco Daniel i Ana. Prawdziwa historia pokazała, że są granice po przekroczeniu których nic, nigdy nie jest takie samo.
Wieczorem Kazimierz Dolny zamienił się w Gotham City. Dzięki FAKOFFowi, czyli Filmowej Antologii Komiksu Offowego, na Dwóch Brzegach pojawili się komiksowi herosi. W Kinie PGE zobaczyliśmy pierwszą ekranizację przygód Bruce'a Wayne'a i jego mrocznego alter ego. Serial, zgodnie ze starą tradycją, zostanie podzielony na odcinki, które będą wyświetlane przed innymi komiksowymi seansami. Widzów zaskoczył Batman, który zbawia świat Leslie H. Martinsona. To praktycznie nieznana w Polsce kinowa kontynuacja serialu telewizyjnego z lat 60.
Już dzisiaj, w samo południe, zapraszamy na specjalną „Lekcję Kina" z Jerzym Stefanem Stawińskim w roli głównej. Filmową „spowiedź" uzupełni wieczorny pokaz Zezowatego szczęścia w kinie Mosquito. Z kolei dzięki Bikiniarzom Walerija Todorowskiego przeniesiemy się w świat pstrokatych marynarek, butów na „słoninie" i szalonego boogie. W programie Dwóch Brzegów niezwykła historia o wyjątkowym filmie z szaleństwem i zazdrością w tle - Inferno Serge'a Bromberga i Ruxandry M. Annoniery. Wieczorem w Klubie Festiwalowym Perła spotkanie z teatrem i monodram Justyny Szafran Rzecze Budda Chinasaki.

 

 

Wyszukiwarka

Aktualności

04.03.2021
Urząd Miasta w Kazimierzu Dolnym, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym są organizatorami tegorocznego
wydarzenia pt. „Kazimierz Kobietom" z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.
Do projektu dołączyli również kazimierscy przedsiębiorcy, którzy na hasło „Kazimierz kobietom" oferują zniżki, bonusy lub prezenty.
M. in. Pizza Oregoana zaprasza z hasłem!
16.05.2015
"1945. Wojna i pokój." - to tytuł najnowszej książki Magdaleny Grzebałkowskiej, znanej w Kazimierzu m.in. ze świetnego artykułu w GW, poświęconego losom naszych kamieniołomów.
28.07.2014
Błyskotliwe, dowcipne teksty (i pieprzne podteksty), zrozumiałe dla tych, którzy nie celebrują domniemanej „magii" Kazimierza, a po prostu biorą go i rozumieją takim, jakim jest.
Muzyka z przestrzeni pomiędzy parodią a pastiszem, doceniana przez posiadaczy poczucia humoru oraz osoby muzykalne, czułe na nuty wpadające w ucho.
Oprócz zespołowych wykonawców obecnych jest tu parę miejscowych głosów, czasem bardzo rozpoznawalnych.
Sprawdźcie!

Strona 1 z 132  > >>